رفتن به بالا
  • پنج‌شنبه - 2 فوریه 2017 - 01:14
  • کد خبر : ۳۵۸
  • چاپ خبر : مردی که عذرخواهی نمی دانست !
قالیباف شهردار
گزارش ویژه صدای اصلاحات

مردی که عذرخواهی نمی دانست !

به گزارش صدای اصلاحات ، محمد باقر قالیباف دیروز در جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان در مجلس حضور پیدا نمود و به سوالات نمایندگان جهت حادثه پلاسکو پاسخ داد گرچه این پاسخ ها هیچ کدام دلیلی بر عدم توجیح عملکرد ضعیف شهرداری نخواهد بود و در این خصوص چند تن از نمایندگان موارد زیر را […]

به گزارش صدای اصلاحات ، محمد باقر قالیباف دیروز در جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان در مجلس حضور پیدا نمود و به سوالات نمایندگان جهت حادثه پلاسکو پاسخ داد گرچه این پاسخ ها هیچ کدام دلیلی بر عدم توجیح عملکرد ضعیف شهرداری نخواهد بود و در این خصوص چند تن از نمایندگان موارد زیر را مطرح نمودند;

لاریجانی: باید مشخص شود در حادثه پلاسکو، سهل‌انگاری ها مربوط به چه دستگاه هایی بوده

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدا با قدردانی از وزیر کشور و شهردار تهران و کمیسیون‌های عمران، اجتماعی، بهداشت و شوراها برای بررسی حادثه پلاسکو، گفت: حادثه پلاسکو حادثه دردناکی بود که تقریباً ۱۰ روز مستمر اذهان جامعه را به خود معطوف کرد و کاملاً روحیه جمعی جامعه را جریحه‌دار کرد.

وی با اشاره به گزارش وزیر کشور، شهردار تهران و کمیسیون‌های مختلف در جلسه امروز، گفت: این گزارش‌ها نشان دهنده آن بود که باید به صورت جدی به نکات و ابعادی توجه خاص شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از زحمات آتش‌نشانان و بخش‌های مختلف شهرداری و وزارت بهداشت، گفت: ساعات اولیه بروز این حادثه سردرگمی به وجود آمده بود. حادثه‌ای غیرمترقبه که نگرانی‌های زیادی را به وجود آورد. اما در نهایت همه شتافتند تا این مشکل حل شود. در همان ایام فرمان رهبری معظم نیز این بود که همه برای نجات افراد و حل مشکل بشتابید که این رویکرد نیز دنبال شد. آقای قالیباف نیز از همان ساعات اولیه در محل بروز حادثه حضور داشت و طبق پیگیری‌های بنده نیز در طی این ۱۰ روز نیز تلاش وافری داشت.

لاریجانی در ادامه به بیان نکات مهمی که باید شهردار تهران، وزیر کشور و به طور کلی دولت به آن توجه کنند، پرداخت و توضیح داد: ممکن است حوادث در شهرهای مختلف در خیابان‌، ساختمان یا در همین تهران رخ دهد. اما باید به این نکته توجه شود که حادثه پلاسکو حادثه ملی است و باید در چارچوب حادثه ملی به آن توجه شود. لذا باید گزارش ملی در این زمینه تهیه شود تا کسی نتواند از آن سوء استفاده کند.

وی ادامه داد: برخی می‌گفتند رسانه‌های بیگانه خبرهای نادرستی در این زمینه پخش می‌کنند. طبیعتاً اگر در این حادثه یک گزارش ملی و دقیق تهیه کنیم دیگر کسی نمی‌تواند از آن تخطی کند. البت خوشبختانه دولت نیز ستادی برای این امر گذاشته است. لازم است کمیسیون عمران با کمیسیون‌های دیگر نیز تلاش کنند و  گزارش ملی در کشور تهیه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد جزئیات چنین گزارش ملی، گفت: یک فصل از این گزارش باید در این باره باشد که چرا این حادثه رخ داد؟ چه سهل‌انگاری‌هایی شده بود؟ ممکن است برخی از این سهل‌انگاری‌ها مربوط به دستگاه‌هایی باشد که طبق گزارش ارائه شده در جلسه امروز برخی وزارتخانه‌ها مسئول بیان مشکلات بودند و حتی ضابط قضایی نیز بودند اما این کار را انجام ندادند که این موضوع خیلی مهمی است. چون وقتی قانونی نوشته می‌شود و بر اساس آن افرادی ضابط قضایی می‌شوند باید قوانین را اجرایی کنند نه اینکه آن را انجام ندهند.

وی با تأکید بر اینکه باید سهل‌انگاری‌ها در حادثه پلاسکو مشخص شود، گفت: ممکن است برخی از این سهل‌انگاری‌ها مربوط به کسبه باشد. چرا اینقدر در ساختمان پلاسکو بارگذاری شده بود؟ آیا وجود این حجم از منسوجات از لحاظ استاندارد درست است؟ طبیعتاً باید خود کسبه و مراکز تجاری به این موضوع توجه کنند. موضوعی که نیازمند آموزش‌های لازم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی فصل بعدی این گزارش ملی را مربوط به راهکارهای آینده برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقی عنوان و اظهار کرد: در همین رابطه وزیر کشور و شهردار تهران نیز نگرانی‌هایی را مطرح کردند. خودمان نیز می‌توانیم بافت‌های فرسوده را در تهران به خوبی ببینیم که نمونه آن در خیابان جمهوری است که موسسات تجاری مشابهی با ساختمان پلاسکو وجود دارد. سوال این است که آیا استاندارد ایمنی برای چنین ساختمان‌هایی وجود دارد و مجری پیاده‌سازی آن مشخص است؟

لاریجانی ادامه داد: اینکه آقای قالیباف می‌گوید در برخی موارد اختیارات لازم را ندارند به ما بگویند که این موارد کجاست تا آن را از لحاظ قانونی حل کنیم. اگر هم اختیار لازم را دارند باید در آینده از بروز چنین آسیب‌هایی در مراکز تجاری گرفته شود. با عنایت به این نکات فصل بعدی این گزارش ملی نگاه به آینده برای پیشگیری از موارد مشابه است.

رئیس قوه مقننه در ادامه گفت: ما از کمیسیون عمران می‌خواهیم با کمک کمیسیون‌های دیگر که درگیر این موضوع بودند و با استفاده از گزارشی که دستگاه‌های دیگر همچون وزارت کشور،‌ شهرداری و کمیته تشکل شده از دولت ارائه می‌شود گزارش منقحی را ظرف ماه آینده به مجلس بدهند که ما در مجلس بدانیم اشکالات در کجا بوده و در آینده اشکالات قانونی را رفع کرده و از لحاظ نظارت نیز سراغ دستگاه‌هایی برویم و تحقیق کنیم که آنها چرا به وظایفشان عمل نکرده‌اند.

لاریجانی این کار را بسیار مهم خواند و گفت: باید به حادثه پلاسکو در اشل ملی توجه شود که باید گزارش مستند نیز ارائه شود و نباید این کار مهم ساده گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اختصاص بودجه‌ای برای آتش نشانی در سال ۹۶، گفت: با وجودی که کمیسیون تلفیق بودجه تقریباً به انتهای کارش رسیده بود ولی بنده خواهش کردم که برای آتش‌نشانی بودجه خاصی اختصاص دهند برای همین امسال ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای آتش‌نشانی علاوه بر بودجه‌ای که شهرداری به آتش‌نشانی کمک می‌کند، اختصاص داده شده است تا بتوان از قبل آن امکانات لازم تأمین شود چون طبق گزارش‌ها در بخش‌هایی همچون ارتفاعات بلند امکانات کم داریم که باید تأمین شود.

لاریجانی همچنین در ادامه با انتقاد از وضعیت برج‌سازی در تهران خطاب به قالیباف،‌ گفت: شهر تهران به دلیل گستردگی و تراکم مسائل مختلفی دارد که از جمله آن برج‌هایی است که در تهران ساخته می‌شود و گاهی در آن استانداردها رعایت نمی‌شود. بنده نمی‌گویم در تهران و برخی بخش‌ها برج ساخته نشود اما برج‌سازی استاندارد خاص خود را دارد و نباید در برخی از مساحت‌ها برج‌سازی شود.

وی ادامه داد: بنده خودم خیابان‌های تنگی را دیده‌ام که در کنارش برج‌های وسیع ساخته می‌شود که طبیعتاً این روند ساخت و ساز مشکلاتی را به خصوص در بحران‌هایی همچون زلزله و آتش‌سوزی به وجود می‌آورد.

رئیس قوه مقننه از شورای شهر تهران و شهردار تهران خواستار توجه تام به این موضوع شد و گفت: باید در ساخت برج امکانات استاندارد به خصوص برای دسترسی‌ها وجود داشته باشد تا از خطرات کاسته شود.

لاریجانی در عین حال گفت: البته این نکته که آقای قالیباف در مورد توجه به بافت فرسوده در تهران گفتند، خبر خوبی است ما هم در برنامه ششم به این موضوع توجه کرده‌ایم چون باید در طول برنامه همه شهرها به خصوص در تهران با تراکم زیاد به بافت فرسوده به صورت ویژه توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد که گزارشات ارائه شده در جلسه امروز مجلس گزارش اولیه بوده و ان‌شاءالله گزارش‌های کامل در آینده اعلام خواهد شد.

**فریادهای جعفرزاده ایمن آبادی بر سر قالیباف;دروغ نگو

نماینده مردم رشت باصدای بلند به گزارش شهردار تهران درباره حادثه پلاسکو اعتراض کرد.

این فریاد نماینده رشت منجر به توقف قرائت گزارش ازسوی قالیباف شد.

در ادامه این نماینده مجلس  گفت: چیزی که می‌گویید با آنچه وزیر کشور گفت تفاوت دارد. یا شما دروغ میگویی یا وزیر. اگر وزیر دروغ گفته باید با او برخورد شود و اگر تو دروغ میگویی هم همچنین.

این مسئله باعث شد مهردادلاهوتی نمایکده لنگرود با عجله خود را به جعفرزاده برساند تا مانع از ادامه صحبتش شود. همچنین نادر قاضی پور نیز خطاب به نماینده رشت با صدای بلند گفت: بنشین سرجایت.

لحظه ای بعد بهروز نعمتی نیز خود را به قائله رساند و با صدای بلند خطاب به نماینده رشت گفت: چرا فریاد میزنی. بنشین. مگر اینجا جای فریاد زدن است.

این درحالی بود که پس از آنکه چند نماینده به دلیل این برخورد نعمتی با او صحبت کرده تا جلویش را بگیرند، این نماینده عضو فراکسیون مستقلین ولایی به همکارانش چشمک زد. چشمکی که یادآور چشمک معروف او در جلسه کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم بود. همان چشمکی که موجبات معروفیت نعمتی و امکان حضورش در لیست امید پایتخت را فراهم کرد.

با این حال این پایان ماجرا نبود. لحظه ای بعد کمال دهقانی، سیدفرید موسوی و پروانه مافی از اعضای فراکسیون امید نیز خود را به این قائله رساندند و از جعفرزاده حمایت کردند.

پروانه مافی خطاب به نعمتی گفت: چه کارش دارید؟! بگذارید حرفش را بزند!

فرید موسوی هم در ادامه به آرامی به یکی از نمایندگان گفت: این گزارش صحیح نیست و دروغ می‌گوید.

**جلودارزاده:چرا قالیباف بخاطر پلاسکو از مردم عذرخواهی نکرد؟

نماینده مردم تهران از گزارش شهردار تهران درباره حادثه پلاسکو انتقاد کرد و گفت: اگر شهرداری تهران بودجه ندارد، پس چگونه این همه فرهنگسرا در سطح شهر می سازد.

سهیلا جلودارزاده با اتمام نشست علنی امروز مجلس که به ارائه گزارش حادثه پلاسکو از سوی وزیر کشور، شهردار تهران و روسای کمیسیون‌های مربوطه اختصاص داشت، باحضور در جمع خبرنگاران نسبت به نحوه ارائه گزارش قالیباف و اینکه از مردم تهران عذرخواهی نکرد، انتقاداتی را مطرح کرد.

نماینده مردم تهران با اشاره به عدم تخصصی و بی کفایتی مدیر آتش نشانی پایتخت، گفت: سه سال پیش در آتش‌سوزی دیگری در همین خیابان جمهوری، دو زن درگذشتند و آتش نشانی گفت تجهیزات و نردبان نداشتند و در جریان پلاسکو نیز به دلیل همین ضعف تخصص، آنقدر آب به ساختمان بستند که پلاسکو فروریخت.

او گفت: هم اکنون آتش نشانان نیز از این رییس ناراحت هستند. رییس آتش نشانی بازنشسته ارتش است و هیچ تخصصی ندارد. چرا این مسائل در مجلس مطرح نشد؟

نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس یادآور شد: اگر همان سه سال پیش به بی‌کفایتی مدیر آتش نشانی توجه می‌شد، امروز این وضع پیش نمی‌آمد. اینکه روی آتش آب بریزند هنر نیست. باید یک فرد متخصص و باتجربه مسئولیت آتش نشانی را برعهده بگیرد که بتواند نیروهای خود را تربیت کند

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اینکه بودجه آتش نشانی برا خرید تجهیزات بی‌کیفیت هدر رفته، نکته‌ای است که مورد بی توجهی قرار گرفته است. اینکه تمام بودجه صرف نردبان‌ها و تجهیزاتی شود که در نهایت کار نمی‌کنند، بی‌فایده است.او تاکید کرد: اگر شهرداری تهران بودجه ندارد، پس چگونه این همه فرهنگسرا در سطح شهر می سازد.

جلودارزاده در پایان تصریح کرد: هنگامی که برای بازدید به آتش نشانی‌ها می‌رویم می گویند مشکلی ندارند و این نشان می‌دهد که مشکل اصلی در مدیریت آتش نشانی و شهرداری است.

عارف: انگار برخی بزرگتر از آنند که از مردم عذرخواهی کنند

رئیس فراکسیون امید در واکنش به عذرخواهی نکردن شهردار تهران از مردم در زمان ارائه گزارش حادثه پلاسکو گفت: انگار برخی بزرگتر از این هستند که عذرخواهی کنند!

به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس در جمع خبرنگاران درباره گزارشات ارائه شده در صحن علنی درباره حادثه پلاسکو گفت: مجمع تهران براساس کار کارشناسی گزارشی را تهیه و در مجلس ارائه کرد و ان شاء الله این راه را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: در این گزارش بندی وجود داشت که مسئولان باید از مردم عذرخواهی کنند. این موضوع مهمی است باید عذرخواهی کردن را یاد بگیریم، که هنوز در فرهنگ ما جا نیفتاده است.

رئیس مجمع نمایندگان تهران همچنین گفت: ما راهی جز عذرخواهی از مردم عزیز نداریم که در موارد مختلف همکاری می کنند، البته ما این بند ناظر بر عذرخواهی از مردم را در گزارش مجمع تهران آوردیم.

عارف در پایان در پاسخ به این سوال که چرا آقای قالیباف از مردم عذرخواهی نکرد، گفت: بنده نمی دانم که ایشان عذرخواهی کردند یا نکردند، انگار برخی بزرگتر از این هستند که عذرخواهی کنند!

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات