رفتن به بالا
  • یکشنبه - 5 فوریه 2017 - 00:32
  • کد خبر : ۴۷۹
  • چاپ خبر : ترامپ؛ بدشانسی بزرگ روحانی

ترامپ؛ بدشانسی بزرگ روحانی

برخلاف تصورات و پیش‌بینی‌هایی روحانی و اکثر ناظران سیاسی جهان ترامپ به قدرت رسید و تمام رشته‌هایی که بافته شده بود را پنبه کرد. جهان با آمدن ترامپ روزهای پر التهابی را سپری می‌کند. تقریبا همه جهان منتظر تصمیمات عجیب رییس جمهور جدید آمریکا هستند. یکی از این افراد حسن روحانی است. روحانی و دولتش […]

برخلاف تصورات و پیش‌بینی‌هایی روحانی و اکثر ناظران سیاسی جهان ترامپ به قدرت رسید و تمام رشته‌هایی که بافته شده بود را پنبه کرد.

جهان با آمدن ترامپ روزهای پر التهابی را سپری می‌کند. تقریبا همه جهان منتظر تصمیمات عجیب رییس جمهور جدید آمریکا هستند. یکی از این افراد حسن روحانی است.

روحانی و دولتش و البته مردم ایران منتظر تصمیم ترامپ در مورد برجام هستند. روحانی وقتی دولت را از محمود احمدی نژاد تحویل گرفت تمام تلاش خود را کرد تا بعد از سال‌ها ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق برسند. اتفاقی که افتاد و روحانی با انتخاب ظریف توانست به هدف خود برسد و برجام امضا شود.

روحانی اما شاید تصور نمی‌کرد سرانجام برجام به فردی گره خورده باشد که هیچ شناختی از عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ندراد.

شاید روحانی در آغاز دولتش با خود گفته است با یک توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ مشکلات کشور را حل می‌کنم و برجام را با اوباما پیش می‌برم و مسیر را با دولت بعدی آمریکا که یک دموکرات و یا حداقل یک جمهوری‌خواه عاقل آن را تشکیل می‌‌دهد، ادامه می‌دهم.

برخلاف تصورات و پیش‌بینی‌هایی روحانی و اکثر ناظران سیاسی جهان ترامپ به قدرت رسید و تمام رشته‌هایی که بافته شده بود را پنبه کرد.

آمدن ترامپ باعث شد تا برجامی که حسن روحانی به زحمت به آن دست پیدا کرد در معرض خطر قرار بگیرد و رسما آژیر قرمز برای آن به صدا در بیاید. رفتار ترامپ در قبال برجام و صحبت‌ها او باعث شده است حتی دوستان اروپایی آمریکا نیز صدای اعتراض خود را بالا ببرند و احساس خطر کنند از مواضع ترامپ در قبال جهان.

صحبت‌های ترامپ را بخوانید تا متوجه نگرانی روحانی شوید:« به نظر من، این توافق یکی از بدترین توافق‌هایی است که تاکنون منعقد شده است. من فکر می‌کنم که این توافق یکی از ابلهانه‌ترین توافقاتی است که تاکنون دیده‌ام که براساس آن، ۱۵۰ میلیارد دلار به چنین کشوری می‌دهید و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نیز پول نقد به آن می‌دهید. آیا تا به حال یکصد میلیون دلار را به شکل اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری، یک‌جا دیده‌اید؟ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نقد، زیاد است. این پول با هواپیما منتقل شد. این پول با چندین هواپیما منتقل شد. وای! یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار! من نمی‌فهمم! فکر می‌کنم این پول در حساب‌های بانک های سوئیس است.»

ترامپ را می‌شود بدنشانسی بزرگ روحانی دانست. شاید اگر فردی به غیر از ترامپ به قدرت می‌رسید اوضاع روحانی برای پیش برد اهداف خود بهتر بود. باید دید روحانی در قبال رفتارهای ترامپ چه تصمیماتی خواهد گرفت و چگونه برجام را ادامه خواهد داد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات