رفتن به بالا
  • یکشنبه - 5 فوریه 2017 - 11:30
  • کد خبر : ۴۸۸
  • چاپ خبر : قدرتمندترین زن ایران!
همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی
عفت مرعشی پس از آیت الله به سیاست پا می گذارد؟

قدرتمندترین زن ایران!

همسران سیاستمداران در ایران به ندرت در مرکز صحنه سیاسی در این کشور حضور دارند و اغلب از انظار عمومی به دور هستند، ایرانیان بسیار کمی هستند که درباره همسران روسای جمهور خود بدانند، عفت مرعشی اما یک استثنا است. به گزارش صدای اصلاحات ،  المانیتور در تحلیل با عنوان قدرتمندترین زن ایران به بررسی […]

همسران سیاستمداران در ایران به ندرت در مرکز صحنه سیاسی در این کشور حضور دارند و اغلب از انظار عمومی به دور هستند، ایرانیان بسیار کمی هستند که درباره همسران روسای جمهور خود بدانند، عفت مرعشی اما یک استثنا است.

به گزارش صدای اصلاحات ،  المانیتور در تحلیل با عنوان قدرتمندترین زن ایران به بررسی ویژگی های عفت مرعشی پیش و پس از آیت الله می پردازد.المانیتور می نویسد: همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی در یک خانواده برجسته مذهبی به دنیا آمد و یک سال از همسرش کوچتر است. وی در سال ۱۹۵۹ و در سن ۲۳ سالگی با آیت الله ازدواج کرد، زمانی که رئیس جمهور آینده ایران تنها یک طلبه جوان بود. مرعشی اما بعدها به یکی از سیاسی ترین و برجسته ترین همسران روسای جمهور ایران تبدیل شد.

عفت مرعشی در کتاب خاطرات خود با نام قدم به قدم با سرو، می نویسد: من، عفت مرعشی، همسر عالم مجاهد، روحانی وارسته، سیاست‌مدار نامی ایران‌زمین، تربیت‌یافته مکتب اهل بیت (ع)، انسان شریف و بزرگوار حضرت آیت‌الله آشیخ اکبر هاشمی‌رفسنجانی هستم. مردم عزیز من را اغلب با دو حادثه و دو روایت می‌شناسند. اول حادثه ترور همسرم در سال ١٣۵٨ که در نجات معجزه‌وار ایشان صاحب نقش بودم و دوم حوادث تلخ بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ١٣٨٨ و صحنه‌ رأی‌دادن در حسینیه جماران که جملاتی از من در رسانه‌ها انتشار یافت و بهانه‌ای برای تخریب همسر و فرزندانم به‌وسیله تندرو‌ها شد…».

نویسنده در ادامه می نویسد: قدرت و جایگاه مرعشی به عنوان یک زن در عرصه زندگی سیاسی در ایران البته تاثیرگذار در پشت صحنه، به نظر می رسد بر دختران وی نیز تاثیرگذار بوده است. دخترانش که همانند پسران آیت الله محسن و مهدی فعال هستند و هیچ گاه در سایه پدرشان زندگی نکردند. علاوه بر این باید گفت که فائزه و فاطمه دختران عفت مرعشی و ایت الله از برادرانشان در عرصه سیاسی فعال تر بودند. شاهدی از عدم وجود فضا مردسالارانه در خانه هاشمی و تعجب آور نخواهد بود اگر مرعشی مسئولیت ایجاد  این چنین فضایی در خانه را برعهده داشت.

یک مقام آگاه نزدیک به خانواده هاشمی که خواست نامش فاش نشود در گفت وگو با المانیتور می گوید: خانم مرعشی شخصیت دیده نشده و پنهانی است که نقش بزرگی در موفقیت آیت الله هاشمی ایفا کرده اند.

در ادامه این گزارش آمده است: پس از درگذشت ناگهانی ماه گذشته آیت الله هاشمی  مرعشی بار دیگر به نقطه توجهات تبدیل شد. بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که نیم قرن تجربه عفت مرعشی در کنار آیت الله هاشمی می تواند منجر به آن شود که وی در سال های آتی در سیاست فعال تر شود.

یکی از دیگر منابع نزدیک به خانواده هاشمی نیز در این باره می گوید: خانم مرعشی ۸۲ ساله است و فکر نمی کنم ایشان برنامه ای برای حضور در عرصه سیاست داشته باشد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات