رفتن به بالا
  • سه‌شنبه - 15 اکتبر 2019 - 11:48
  • کد خبر : ۵۶۴۱
  • چاپ خبر : رابطه مستقیم «رد صلاحیت ها» با «کفایت مجلس»
ردصلاحیت افراد نخبه جریان اصلاحات باعث می شود تا افراد درجه ۲ و۳ وارد مجلس شوند

رابطه مستقیم «رد صلاحیت ها» با «کفایت مجلس»

کم کم نزدیک به انتخابات مجلس می شویم و جنبش هایی در اردوگاه های سیاسی کشور از جمله اصلاح طلبان و اصولگرایان را مشاهده می کنیم. اصلاح طلبان که در دوره قبل با پیروزی در انتخابات نشان دادند که هروقت مشارکت حداکثری بوده باشد اصلاح طلبان برنده نبرد انتخابات هستند.اصولگرایان اما با توجه به عملکرد […]

کم کم نزدیک به انتخابات مجلس می شویم و جنبش هایی در اردوگاه های سیاسی کشور از جمله اصلاح طلبان و اصولگرایان را مشاهده می کنیم.

اصلاح طلبان که در دوره قبل با پیروزی در انتخابات نشان دادند که هروقت مشارکت حداکثری بوده باشد اصلاح طلبان برنده نبرد انتخابات هستند.اصولگرایان اما با توجه به عملکرد نامطلوب کلی اصلاح طلبان در مجلس و عملکرد دولت مورد حمایت این جناح  امیدوار هستند تا بتوانند در دوره بعدی انتخابات وارد مجلس شوند .

در اردوگاه اصلاح طلبان اما بعضی از صاحبنظران معتقدند این گروه پایگاه اجتماعی خود را از دست داده  و  پیروزی در این انتخابات سخت است ؛ همچنین بحث تایید و رد صلاحیت ها  توسط شورای نگهبان بسیاری از صاحبنظران این جناح را نگران کرده است.

***خاتمی می‌گوید شرکت در انتخابات صددرصدی است اما ارائه لیست صددرصدی نیست

علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره دیدار با آقای خاتمی و محورهای جلسات گفتگوی او با گفت: بنده مورد خاصی غیر از آن چیزی که قبلا منتشر شده است مشاهده نکردم. در دیداری که با آقای خاتمی داشتیم، تأکید او این بود که باید حتما شرایط حضور اصلاح‌طلبان جهت ارائه لیست فراهم شود.

به هر حال تاکنون صحبت‌هایی که از خاتمی شنیدم، او بر همین موضع است که اصلاح‌طلبان نباید در این دوره مشارکت بی‌قید و شرط داشته باشند. به این معنا که در این دوره حتی اگر کاندیدا نداشته باشیم به هر قیمتی لیست ارائه بدهیم، نخواهد بود بلکه کاندیداهای اصلاح‌طلب، برجسته، باتجربه و آزموده در لیست قرار خواهند گرفت. چنانچه اگر اجازه ندهند که اصلاح‌طلبی که شناخته شده تائید صلاحیت شود، طبعا به هر میزانی که کاندیدا در اختیار داشته باشیم لیست ارائه خواهد شد. بنابراین این مواردی است که تاکنون بنده از سخنان خاتمی طی دیدارهای مختلف استنباط کردم.

علی صوفی در پاسخ به این سوال که آیا خاتمی بر حضور مشروط در انتخابات تاکید دارد یاخیر؟ تصریح کرد: آخرین صحبتی او، این بود که شرکت در انتخابات صددرصد است اما ارائه لیست صددرصد نیست بلکه مشروط به داشتن کاندیدای اصلاح‌طلب با تجربه است.

وی درباره بحث تایید صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان در مورد کاندیداهای باتجربه اصلاح‌طلب نیز بیان کرد: بنده از خاتمی درباره بحث شورای نگهبان چیزی نشنیدم یا اینکه در این رابطه، او توصیه‌‌ای کرده باشد یا برنامه‌ای داشته باشد اما به هر حال  نمایندگان مجلس برای مثال عارف با باهنر و اصولگرایان نشست‌هایی داشته و ظاهرا رسانه‌ای هم شد اما اینکه نتیجه مشخصی گرفته باشند، چیزی اعلام نشده است. همه چیز در حال مشورت و رایزنی است و در همین حد باقی مانده است. بنابراین هیچ چیز مشخصی که متفاوت با گذشته باشد تاکنون بدست نیامده است. به عبارت دیگر تاکنون به نظر نمی‌رسد شورای نگهبان در رویه خودش تجدید نظر کرده باشد و یا اینکه قانونی تغییر کرده باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: بخشی‌ از قانون انتخابات که مربوط به استانی شدن بود، در قالب یک طرح در مجلس مطرح و نهایتا متوقف شد. لایحه‌ای هم از طرف دولت تحت عنوان لایحه انتخابات ارائه شده و همچنان در جریان است و متوقف نشده است.

برخی از نمایندگان معتقدند که در همان چارچوب مصوبات مربوط به آن لایحه، ممکن است تغییراتی صورت بگیرد اما در مجموع این که امیدی باشد تا اصلاح‌طلبان برخلاف گذشته مورد رد صلاحیت قرار نگیرند، تاکنون به طور مشخص چنین چیزی حاصل نشده یا شنیده نشده و این موارد تا حدودی نگران‌کننده است.

به عبارت دیگر  برگزاری انتخابات برای اصلاح‌طلبان طبق روال گذشته دیگر  بسیار سخت شده و تقریبا می‌توان گفت غیرممکن شده است.

وی افزود: به این دلیل که آن رویکردی که اصلاح‌طلبان در سه انتخابات ۹۲ و۹۴ و ۹۶ داشتند اصلاح قدرت بوده و برای اصلاح قدرت اصلاح‌طلبان حاضر شدند با اصولگرایان معتدل ائتلاف کنند یا اینکه به جای معرفی لیست چهره‌های شاخص، فراخوان‌هایی بدهند و چهره‌های ناشناسی را معرفی کنند و اعتبار اصلاح‌طلبی را به پای این لیست‌ها ببندند و بعد هم مشخص شد که به‌رغم پیروزی این لیست‌ها، آن تعهدات همچنان بر زمین مانده و وعده‌هایی که به مردم داده شده، عملی نشده است. این موارد به شدت به اعتبار اصلاح‌طلبان آسیب رسانده است.

بنابراین اصلاح‌طلبان باید اعتبار خود را ترمیم کنند و برای ترمیم نیز نمی‌توانند همان روش قبل را ادامه دهند؛ چراکه آن روش، دیگر برای مردم امتحان شده است و مردم آن را کنار گذاشتند و نمی‌پسندند.

همچنین این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اصلاح‌طلبان باید تغییر جهت بدهند. اصلاح قدرت هرچه بوده به میزانی که لازم بود در گذشته صورت گرفته و اکنون باید اصلاح‌طلبان با تکیه بر اصول اصلاح‌گری خود،
اصلاحاتی را در وضع موجود انجام دهند؛ یعنی نارسایی‌ها، ناکارآمدی‌ها، فساد، تبعیض و بی‌عدالتی و تنگناهای معیشتی، بیکاری، شاخص‌های منفی را مثبت کنند.

این امر مستلزم داشتن افراد کارآمد و پایبند به اصول اصلاح‌طلبی و همچنین افرادی که منافع عموم را بر منافع شخصی ترجیح می‌دهند، باشد. افرادی که از این نظر آزمون‌های خود را پس داده باشند و آلوده به فساد نشده باشند، مورد قبول بوده و اعتبار لازم را بین مردم دارند بنابراین آنها باید معرفی شوند تا مردم احساس امیدواری کنند.

ضمن اینکه اصلاح‌طلبان باید برنامه هم ارائه کنند که به چه روشی می‌خواهند، اوضاع را تغییر و چگونه می‌خواهند اصلاحات، انجام دهند. بنابراین شعار کلی و وعده‌های کلی دیگر برای مردم پذیرفته نیست. مردم باید مطمئن باشند که این افراد، معتقد، مومن و پایبند به اصول هستند و حاضرند، برایش هزینه بدهند، نه اینکه دنبال منافع شخصی خود باشند. از طرفی دیگر برنامه مشخصی داشته باشند که برای مردم قابل ارزیابی و دسترسی باشد.

احمد خرم، وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات، اما ضعف عملکرد فراکسیون امید را ناشی از ردصلاحیت‌های شورای نگهبان می‌داند و معتقد است که ردصلاحیت افراد اصلی جریان اصلاحات باعث شده تا افراد درجه ۲ و۳ وارد مجلس شوند و همین اتفاق وزن فراکسیون امید را پایین آورده است.

خرم البته در کنار ردصلاحیت ها، ضعف احزاب اصلاح طلب در هدایت و نظارت بر فراکسیون امید را هم می‌پذیرد.

***باید تضمین دهند که ۸۰ درصد اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت می‌شوند


 همچنین او راجب ائتلاف با اصولگرایان معتدل می گوید ؛ تجربه گذشته نشان داده که ائتلاف یک طرفه بوده است. اگر بناست ائتلافی صورت بگیرد باید دو طرفه باشد و تضمین وجود داشته باشد.

حاکمیت اگر می‌خواهد مردم در انتخابات حضور پرشور داشته باشند نباید یک جناح و جریان سیاسی را حذف کند و تضمین بدهد که مثلا ۸۰ درصد از نیروهای شما را رد صلاحیت نمی‌کنیم.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات