رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 16 اکتبر 2019 - 12:41
  • کد خبر : ۵۶۴۳
  • چاپ خبر : هرکسی بر کرسی مسئولیت  می نشیند ،باید اموال یک دهه قبل خود را مشخص کند
جعفرزاده ایمن آبادی:

هرکسی بر کرسی مسئولیت می نشیند ،باید اموال یک دهه قبل خود را مشخص کند

روزنامه صدای اصلاحات در گزارش سیاسی امروز خود« محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان » رابررسی می کند؛رئیس قوه قضاییه سامانه ای را تعریف کرده مبنی بر اینکه همه مدیران از جمله نمایندگان بتوانند از این طریق اموال و دارایی های خود را اعلام کرده و در اختیار این سامانه قرار دهند. اما بحثی که  مطرح شده محرمانه‌بودن […]

روزنامه صدای اصلاحات در گزارش سیاسی امروز خود« محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان » رابررسی می کند؛رئیس قوه قضاییه سامانه ای را تعریف کرده مبنی بر اینکه همه مدیران از جمله نمایندگان بتوانند از این طریق اموال و دارایی های خود را اعلام کرده و در اختیار این سامانه قرار دهند.

اما بحثی که  مطرح شده محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان است و اینکه نباید اموال مسئولان به سمع و نظر مردم برسد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص این مبحث به خبرنگار صدای اصلاحات می گوید: ثروت  باید در بازه های زمانی مشخص ارزیابی شود و اعلام گردد.به طور مثال من سه خانه دارم ، یک نفر می گوید سه خانه این اقا اندازه ۳۰ خانه است اما یک نفر دیگر می گوید ۳ خانه این آقا اندازه یک خانه ام نمی شود.درنیا اینطوری است که زیاد راجب این مسائل چانه زنی نمی کنند .همانطور که یادتان هست در انتخابات ریاست جمهوری آقای قالیباف در تلوزیون اموالش را اعلام کرده بود، دردنیا اینطور عوام فریبی نمی کنند.

نماینده مردم رشت افزود ، در دنیا به طور مثال راجب سناتور های آمریکایی میزان ثروتشان در بازه های زمانی منظم درج شده یعنی آنها یک مجموعه ای دارند که این مجموعه مثلا در ماه فلان سال  ثروت را ارزیابی می کنند و به مردم اعلام می کنند؛قائده اش این است  که مثلا این اقا الان ثروتش ۲۰۰ میلیون دلار است سال دیگه می شود ۳۰۰ میلیون دلار.شفاف سازی باید به این شکل و دقیق صورت بگیرد نه اینکه مثلا یه خونه داری تو خیابون صغری یه خونه داره تو خیابون کبری.

همچنین جعفرزاده ایمن آبادی گفت : من اعتقاد دارم میزان ثروت مسئولین هر سال باید ارزیابی بشود و به روز شود و بعد میزان جمعی ثروت خودش وخانواده درجه یکش که تحت پوشش است مثل خانمش و  فرزندش اعلام بشود.

***مردم میزان ثروت مسئولین را در بازه زمانی حداقل ۱۰ یا ۱۵ ساله  باید بدانند

*خبرنگار:آیا مردم لازم است که این اطلاعات را بدانند یاخیر؟!

اعتقاد دارم  که  مردم میزان ثروت مسئولین را در بازه زمانی حداقل ۱۰ یا ۱۵ ساله  باید بدانند.چرا نباید بدانند؟اما نه اینکه مثلا بگویند این شخص یک خونه دارد ، یک النگو دارد،  فلان قدر ریال در حساب بانک صادرات دارد، اینها عوام فریبی و آدرس غلط دادن است.

***هرکسی در کرسی مسئولیت می نشید باید اموال یک دهه قبل خود را مشخص کند

خبرنگار:پس معتقدید به طور مثال طی ۴۰ سال انقلاب مسئولینی که ۱۰ سال در یک پست بودند ، باید طی همان ۱۰ سال اموالشان مورد ارزیابی قرار بگیرد؟

این عضو فراکسیون امید گفت : درواقع در حال حاضر یک نفر می خواهد بیاید و مسئولیت بگیرد که قبلا مسئولیتی نداشته است ؛این فرد هم باید ثروتش مشخص شود .هرکسی  که میخواهد در کرسی مسئولیت بنشیند ، به نظر من یک دهه یا دودهه قبل باید اموالش را مشخص کند؛ بالاخره یک فرد نمی تواند ظرف دودهه آنچنان نجومی باشه که مثلا در فرمانیه تهران خانه داشته باشد .پس بنابر این اینکه می گویند محرمانه ، من فکر می کنم از این باب بوده که مثلا دو خانه به نام دخترش کرده یا به نام همسرش کرده ؛بهتر است در اجزا وارد نشویم.

ایمن آبادی  افزود ، میزان ثروت یک  مقام مسئول در دودهه گذشته  باید بی آید روی یک نمودار و مثلا بگویند در بهمن ماه هر سال ثروت این فرد را ارزیابی کرده  و به روز می کنیم که او انقدر ثروت داشته و بر این اساس مردم تصمیم می گیرند ؛ مثلا عده ای می گویند ما آدمی می خاهیم که گشنه نباشد   پس باید  مسئول فلان جا بشود و  یک عده ای هم می گویند در این پست باید آدمی که دردکشیده است باشد ؛ این را دیگر مردم تشخیص می دهند که چه کسی کجا باشد .

نماینده مردم رشت همچنین گفت : این اتفاق هم که می گویم یک فرضیه یا نظریه نیست ، این در دنیا اتفاق افتاده است؛ به طور مثال در حال حاضر در آمریکا این انجیو های دانشجویی هستند که سیستمی طراحی کردند و همه در آن سیستم دارایی هایشان را اعلان می کنند . این خود جالب است که در آن کشور این یک سیستم قانونی نیست و یک انجیو دانشجویی آمده و این کار را انجام داده  است و همه مسئولین هم  در آن سامانه  اموالشان را ثبت کردند در آخر هم  آن انجیو بر اموال مسئولین  نظارت مردمی می کند.

خبرنگار:نماینده قم مصاحبه ای داشتند و گفتند که ما نمایندگان خودمان می خواهیم دارایی هایمان را به اطلاع مردم برسانیم و کاری به مصوبات نداریم.نظر شما چیست؟

من خوشم نمی آید حرف های پوپولیستی بزنم .اول آنکه حاکمیت باید اطلاعات همه مسئولین را داشته باشد ولی من نباید بدانم در حساب بانکی شما چقدر است و شماهم نباید بدانید در حساب بانکی من چقدر پول است ، ولی وقتی می خواهید به من رای بدهید  و برای یک مقام مسئولیتی و می خواهید مرا ارزیابی کنید ، باید بدانید که من چقدرر ثروت دارم و در این ۲۰ سال گذشته چطور  این ثروت را بدست آورده ام .

پیشنهاد من این است که از تجارب موفق دنیا استفاده کنیم و از زدن حرف های پوپولیستی خود داری کنیم. شفاف سازی باید تعریف شود .

***مردم نامحرم نیستند

در همین خصوص با محمدزارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات به گفتگو نشستیم به نظر من مردم نامحرم نیستند و تمامی اموال مسئولین باید برای مردم شفاف شود .هرکسی در جمهوری اسلامی مسئولیتی دارد و داشته باید اموال خودش را برای مردم به نمایش بگذارد تا مردم بدانند، کسی که  چنیدن  سال در این نظام  مسئولیت داشته اموالش چیست ، از کجا اورده و اگر هم در آینده پستی بگیرد باید اموالش شفاف باشد.

***همه مسئولین در برابر مردم و قانون باید پاسخگو باشند

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد ؛ همانطور که امام گفتن مردم ولی نعمت ما هستند و مسئولین خادمین ملت ،همچنین مقام معظم رهبری بارها فرموندند که هر مسئولی که می خواهد کار کند باید دستان پاکی داشته باشد و با دستکش سفید مسئولیت بپذیرد پس همه مسئولین در برابر مردم و قانون باید پاسخگو باشند و اینکه عده ای بنشینند و تصویب کنند که اموال مسئولین باید محرمانه باشد این با روح جمهوریت و اسلامیت در تضاد است.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات همچنین افزود، هیچ مسئولی حق ندارد اموال خودش را از مردم و قانون مخفی کند و مردم باید بدانند که یک فرد در طول خدمت خودش آیا سالم کارکرده و یا ناسالم .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات