رفتن به بالا
  • پنج‌شنبه - 17 اکتبر 2019 - 19:02
  • کد خبر : ۵۶۶۵
  • چاپ خبر : خاورمیانه،زیر سایه پوتین!
دست پوتین از امضای توافقات تجاری، نظامی و نفتی خسته شد!

خاورمیانه،زیر سایه پوتین!

سفر پوتین پس از ۱۲ سال به عربستان نشانگر روزهای خوب پوتین برای تبدیل کردن روسیه به «ضامن صلح و امنیت بین الملل» می باشد. حالا در خاور میانه هر کسی می خواهد به اهدافش نزدیک شود باید به کاخ کرملین رجوع کند. در همین خصوصبا  رضا حیدرپور کارشناس مسائل بین الملل به گفتگو نشستیم  […]

سفر پوتین پس از ۱۲ سال به عربستان نشانگر روزهای خوب پوتین برای تبدیل کردن روسیه به «ضامن صلح و امنیت بین الملل» می باشد.

حالا در خاور میانه هر کسی می خواهد به اهدافش نزدیک شود باید به کاخ کرملین رجوع کند.

در همین خصوصبا  رضا حیدرپور کارشناس مسائل بین الملل به گفتگو نشستیم  :

حیدرپور گفت : من معتقدم روسیه در این شرایط تنش زا در خاورمیانه، بعنوان یک بازیگر سیاسی ، موفق تر از آمریکا و کشور های اروپایی عمل کرده است.

باتوجه به شرایطی که در خاور میانه بوجود آمده روسیه تنها بازیگری است که توانسته با تمام طرف ها وارد مذاکره بشود و امتیازات خوبی را از کشورها کسب نماید.

***آمریکا برای عربستان غیرقابل اعتماد است

این استاد روابط بین الملل همچنین افزود؛روسیه هیچوقت پایبند به اصول دیپلماتیک رفتاری نبوده است. در حال حاضر ارتباط عربستان با روسیه نشان دهنده نا امیدی عربستان از آمریکا است و کشور های عربی فهمیده اند که در خاورمیانه باید باید بدنبال یک کشور ثالث باشند تا بتواند ارتباطات را در منطقه به نفع آنها بچرخاند .امریکا برای کشور ها دیگر قابل اعتماد نیست، این را از همین  اتفاقات اخیر مانند حمله به آرامکو  و حمله به کردها  می توان فهمید.

***که روسیه به فکر خود و منافع شخصی اش است

حیدرپور  ادامه داد،امریکا هیچ وقت نشان نداده که کشور مورد اعتمادی است و بودن ترامپ در آمریکا باعث چالشی شده که پوتین و روسیه به خوبی نهایت استفاده را از این فرصت می برند و خودشان را بعنوان یک بازیگر و بعنوان یک کشور صلح طلب به معرض نمایش گذاشته اند.

این کارشناس مسائل بین الملل  همچنین گفت ، من معتقدم هیچوقت نباید به قول های روسیه اعتماد کرد چراکه روسیه در شرایط های مختلف  نشان داده  که اگر منافعش ایجاب کند ، پشت کشور هارا خالی می کند.همانطور که می بینید امروز هم می رود و در عربستان قرار داد نظامی و نفتی امضا می کند و این نشان دهنده این است که روسیه به فکر خود و منافع شخصی اش است .

روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا در گزارشی نوشت: «همزمان با عقب نشینی آمریکا از خاورمیانه، روسیه مسئولیت دلال اعظم قدرت در خاورمیانه را به عهده گرفت.» روزنامه رأی الیوم نیز در سرمقاله روز سه شنبه خود با اشاره به سفر پوتین به ریاض و ابوظبی، نوشت: «دست پوتین از امضای توافقات تجاری، نظامی و نفتی خسته شد.»


ماکسیم ترودولیوبف، پژوهشگر ارشد انستیتوی کنان و روزنامه نگار در روزنامه روسی ویدوموستی، طی یادداشتی تحت عنوان «ترکیه حمله می‌کند، روسیه پیشروی می‌کند» در مرکز ویلسون، هدف جامع روسیه را حفظ و ارتقا دادن نقش خود به عنوان دلایل قدرت در سخت‌ترین منطقه جهان، یعنی خاورمیانه، دانست. به گفته این کارشناس، مسکو تاکنون موفق شده است که تایید دیگران را برای این نقش بگیرد. بازیگران متنوعی مانند ایران، اسرائیل، اردن، عربستان، سوریه و ترکیه همگی نقش روسیه را تایید می‌کنند. اکثر سران این کشورها، ممکن است نخواهند با یکدیگر گفتگو کنند. اما هر کدام از آن‌ها به طور جداگانه با پوتین گفتگو می‌کنند.

پوتین همواره دنبال این بود که اعتبار روسیه را در عرصه جهانی بازگرداند. وی برای این کار، به نفع دولت بشار اسد در سوریه مداخله نظامی کرد، ولی در عین حال، روابطش با سایر بازیگران منطقه‌ای و بین المللی دخیل در سوریه را حفظ کرد. جدای از این، روابط دوجانبه روسیه را تقریبا با همه کشور‌های منطقه بهبود بخشید. امروز بیش از هر زمان دیگری، تلاش‌های پوتین در خاورمیانه موفق به نظر می‌رسد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات