رفتن به بالا
  • جمعه - 1 نوامبر 2019 - 11:40
  • کد خبر : ۵۷۵۲
  • چاپ خبر : جریان سوم در انتخابات ظهور می کند؟!
بررسی نظریه های حضور و نوع انتخاب مردم در انتخابات

جریان سوم در انتخابات ظهور می کند؟!

با توجه به مشکلات اقتصادی مردم و همچنین نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث هایی مبنی بر اینکه مردم دیگر از اصولگرایان و اصلاح طلبان ناامید شده اند مطرح می شود. در این بین بعضی از صاحب نظران سیاسی می گویند که فرصت برای جریان سوم بسیار خوب است و مردم چیز جدیدی […]

با توجه به مشکلات اقتصادی مردم و همچنین نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث هایی مبنی بر اینکه مردم دیگر از اصولگرایان و اصلاح طلبان ناامید شده اند مطرح می شود.

در این بین بعضی از صاحب نظران سیاسی می گویند که فرصت برای جریان سوم بسیار خوب است و مردم چیز جدیدی می خواهند که این جریان می تواند آن را برآورده کند و بعضی هم نظری عکس این دارند که به آن می پردازیم.

در همین خصوص با رضا شافعی کارشناس مسائل سیاسی به گفتگو نشستیم:

***صدای اصلاحات : با توجه عملکرد دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا آیا مردم پای صندوق می آیند؟!

شافعی گفت اول اینکه جامعه ما از دوجریان اصولگرا و اصلاح طلب به علت ناکارآمدی در طول ۴۰ سال انقلاب و شکست های پی در پی در برنامه ها به این نتیجه رسیده اند که به آنها پشت کنند چرا که این جناح ها با باند بازی ها مردم را فراموش کرده اند.

شافعی افزود دوم اینکه دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب در طول مدتی که حاکمیت در دست داشتند نتوانستند مسئله اقتصاد بیمار ؛ اشتغال ، ازدواج و…را به سرمنزل مقصود برسانند و مردم به علت فساد از این دو جریان ناامید هستند.

***دونظریه برای شرکت مردم در انتخابات

این کارشناس مسائل سیاسی  گفت : دونظریه برای شرکت مردم در انتخابات وجود دارد؛نظریه اول این است که با توجه به عملکرد نا مطلوب دولت ها مردم معتقدند این جریان ها نتوانستند عملکرد مثبتی از خود جای بگذارند پس به آنها رای نمی دهیم و در انتخابات شرکت نمی کنیم.

شافعی افزود؛ نظریه دوم این است که مردم برای تعیین سرنوشت خود در انتخابات شرکت می کنند اما این بار به نیرو های جدید و جریان جدید روی می آورند چرا که دو جریان قبلی امتحان خود را پس داده اند.

***جامعه به سمت جریان سوم نخواهد رفت

همچنین محمدجواد کولیوندرئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس ، در پاسخ به این سوال که از آنجایی که نام جریان سوم در زمان انتخابات بیش از پیش به گوش می‌رسد آیا امکان دارد این جریان سوم احمدی‌نژاد و نزدیکان او باشند؟، گفت: در کشور احزاب نداریم. احزاب داریم اما احزابی که مسئولیت داشته باشند و در انتخابات حاضر شوند و افرادشان را معرفی کنند و مسئولیت افرادی که معرفی می‌کنند را بپذیرند و اهداف نظام را جلو ببرند، نداریم.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: چون حزب به این معنا در کشور ما وجود ندارد، هر طیف فکری ممکن است بتواند جریان‌سازی انجام دهد. اینکه بگوییم جریان سومی به این شکل بخواهد راه بیفتد، من قضیه را اینگونه نمی‌بینم، ولی اینکه بخواهند فعالیت کنند بله. هر جریان فکری که احساس می‌کند می‌تواند در این فضا کمک کند و مردم را هرچند برای اهداف خودش پای صندوق بیاورد طبیعتا کاری انجام می‌دهند.

نماینده مردم کرج اظهار داشت: در انتخابات مجلس، در انتخابات شوراها، در انتخابات ریاست جمهوری طیف‌های متعددی می‌آیند. ما الان روی کاغذ ۲۵۰ حزب داریم. این ۲۵۰ حزب وقتی انتخابات شروع می‌شود، جریان‌سازی‌های انتخاباتی را (انجام می‌دهند) دوباره می‌روند و چهار سال بعد می‌آیند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور گفت: به نظر من جریان‌های فکری در کشور هستند که بتوانند بر مبنای هدف‌گذاری‌های خودشان کارشان را جلو ببرند.

وی در پاسخ به این سوال که زمینه ایجاد جریان سوم به این معنا که مردم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دل بریده‌اند وجود دارد؟، گفت: به نظر من نه، اینگونه نیست. به نظر من مردم از طیف اصلاح‌طلب و اصولگرا اعتماد می‌خواهند. مردم می‌خواهند که ( اصلاح‌طلبان و اصولگرایان) جریان‌های اصلی کشور را دنبال کنند یعنی اقتصاد و معیشت و اشتغال. مردم از این جریان‌ها این‌ها را می‌خواهند. 

این نماینده اصولگرای مجلس دهم خاطرنشان کرد: ولی این جریان‌ها عمدتا بار سیاسی دارند و مردم دیگر بعضی مواقع از این بار سیاسی خسته می‌شوند. اینکه بگوییم از این‌ها بریده‌اند و می‌خواهند به سمت جریان سومی بروند، خیر اینگونه نیست. 

کولیوند در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید تفرقه بین اصولگرایان که برخی از شخصیت‌های همین طیف نیز از آن انتقاد کرده‌اند، برای این دور از انتخابات در حال برطرف شدن یا تشدید است؟، گفت: به نظر من اینگونه مسائل هم برای اصولگرایان و هم برای اصلاح‌طلبان وجود دارد، جریان‌هایی در درون خودشان وجود دارند و بعضا تفکرات خاص خودشان هم دارند و باید احترام هم گذاشت ولی این‌ها باعث می‌شود که نتوانند انسجام اصلی را پیدا کنند و عمدتا هم در استان‌ها و شهرستان‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات