رفتن به بالا
  • یکشنبه - 10 نوامبر 2019 - 14:17
  • کد خبر : ۵۸۱۷
  • چاپ خبر : سهم زنان از دولت؛هیچ!
روحانی؛از عکس با لباس ورزشی در توچال با بانوان،تا وعده ریاست زنان بر وزارتخانه ها!

سهم زنان از دولت؛هیچ!

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری وعده ها فراوانی را به مردم داد که خیلی از آنها هنوز عملی نشده و حتی به آنها پرداخته هم نشده است. حقوق زنان از عمده شعار هایی بود که رئیس جمهور روی آن مانور می داد انگار روحانی می دانست که با رای این قشر از جامعه می […]

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری وعده ها فراوانی را به مردم داد که خیلی از آنها هنوز عملی نشده و حتی به آنها پرداخته هم نشده است.

حقوق زنان از عمده شعار هایی بود که رئیس جمهور روی آن مانور می داد انگار روحانی می دانست که با رای این قشر از جامعه می تواند منتخب مردم باشد.

از عکس با لباس ورزشی در توچال با بانوان تهرانی تا وعده ریاست زنان بر وزارتخانه ها ، تنور انتخابات را برای روحانی داغ تر می کرد.

بعد از انتخاب حسن روحانی بعنوان منتخب مردم حرف و حدیث ها برای تشکیل وزارت زنان در دولت تدبیر و امید بیشتر شد.

به دنبال بالا گرفتن مطالبات فعالان حوزه زنان در خصوص ایجاد وزارت زنان، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دولت یازدهم، خرداد ماه سال ۹۴ مهر تایید را بر غیرعملی بودن این وعده انتخاباتی زد و گفت: «این موضوع مخالفانی دارد چرا که برخی افراد معتقدند که اگر وزارت زنان و خانواده تشکیل شود، هیچ دستگاه دیگری احساس مسئولیت در حوزه زنان و خانواده نمی‌کند. این موضوع یکی از وعده‌های رییس جمهوری بوده، اما امور زنان، فرابخشی است و محدود کردن به یک وزارتخانه مسئولیت سایر دستگاه را نادیده می گیرد و با این بهانه که این امور متولی خاص دارد از زیر بار آن شانه خالی می‌کند.»

***امیدواری زنان خانه دار برای بازنشستگی، شاید وقتی دیگر  

جمعیت بالای زنان خانه دار کشور و تاثیر آن ها در افزایش شمار رای موجب شد تا رئیس دولت یازدهم در تریبون های انتخاباتی خود این گروه از جامعه را به حل مشکل بیمه زنان خانه دار امیدوار کند. امیدی که عمری چندین ماهه داشت و در فاصله کم تر از یک سالگی دولت  از بین رفت.

سابقه طرح بیمه زنان خانه دار به دولت اصلاحات و سال ۸۱ باز می گردد اما این طرح تا سال ۹۲ با فراز و نشیب های فراوانی در مرحله اجرا روبرو بود تا اینکه نامزد اول دوره یازدهم ریاست جمهوری، وعده اجرای کامل آن را به زنان داد.

پروین داداندیش معاون امور زنان ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید نیز در دوران انتخابات درباره برنامه های دولت برای بیمه زنان خانه دار گفته بود: «قانون بیمه همگانی برای زنان خانه‌دار حدود ۱۰ سال پیش تصویب شد، اما بخش کمی از آن به اجرا درآمده است. البته امیدواریم که در دولت تدبیر و امید بتوانیم تمام زنان خانه‌دار را بیمه کنیم و در مرحله اول زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار دارند.»

مدتی پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، طرح بیمه زنان خانه دار در ستاد ملی زن و خانواده و با بودجه ۱۰۰ میلیاردی در مجلس به تصویب رسید اما این اعتبار چندان پایدار نبود و به دلیل کاهش ۸۵ درصدی بودجه در نظر گرفته شده، این رقم به ۱۵ میلیارد تومان کاهش یافت.

به دنبال کاهش بودجه این طرح، دایره مشمولیت زنان کوچک شد و دستگاه های اجرایی اعلام کردند که به دلیل عدم در نظر گرفتن منبع مالی مناسب برای اجرای بیمه زنان خانه دار از سوی دولت، اولویت پرداخت حق بیمه با زنان سرپرست خانوار، بی سرپرست و دارای شرایط خاص است. هرچند که دولت توان پرداخت بیمه این گروه از بانوان را هم نداشت و تنها زنان سرپرست خانوار دارای بیش از ۳ فرزند مشمول این طرح شدند و امید دیگر زنان خانه دار کشور نیز قطع شد.

***سلحشوری: نبود منبع مالی دلیل اجرای ناقص بیمه زنان سرپرست خانوار 

پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز پیش تر درباره بودجه این طرح گفته بود: سال ۹۶ توانستیم برای اجرای این قانون ۲۲۰ میلیارد و سال ۹۷، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بودجه کشور تعیین کنیم. هرچند این طرح همچون بسیاری از طرح های دیگر در مجلس های گذشته مطرح شده بود اما عملیاتی نشد و در دوره دهم به نتیجه رسید چراکه روند مجلس متوالی است و طرح ها طی چندین مجلس ادامه پیدا می کند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به ضعف های اجرای قانون بیمه زنان سرپرست خانوار دارای بیش از ۳ فرزند، فراکسیون چه میزان این موضوع را پیگیری کرده است، عنوان کرد: اعضای فراکسیون پیگیری زیادی بر موضوع افزایش بودجه تخصیص یافته به این قانون انجام دادند چراکه دولت در ابتدا حدود ۱۴ یا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای این موضوع در نظر گرفته بود؛ خلاهای فعلی موجود در اجرای این قانون نیز مربوط به مشکلات تامین منابع است.

***سیاوشی: هیچ دولتی از زنان خانه دار حمایت نکرده است

چندی پیش نیز طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس در حساب توییتری خود و در انتقاد به نبود بیمه حمایتی از زنان خانه دار، نوشت: «زنانی که در یک کارگاه خانگی بدون دستمزد کار می‌کنند و همچنان برخی عامدانه نقش آنان در تولید ناخالص داخلی را نادیده می‌گیرند و تاکنون روش علمی دربرگیرنده و دقیقی برای محاسبه‌ خدمات تولیدشده توسط زنان خانه‌دار در جهان ارائه نشده است.

‌بر اساس برخی پژوهش‌ها، سرانه‌ی ساعت کار روزانه برای زنان خانه‌دار ایرانی حدود ۵ ساعت است. با احتساب نرخ دستمزد و جمعیت حدوداً ۶۰ درصدی نسبت به کل زنان، تخمین زده می‌شود ۳۰ تا ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی بر عهده‌ی این زنان است اما به همین میزان، سهمی در بودجه ندارند.

‌با وجود تلاش‌هایی که از دوره‌ی اول مجلس و به‌ویژه مرحومه بهروزی برای ارزش‌گذاری کارِ خانه‌داری انجام شد، اما به‌ دلیل عدم توجه و فقدان اولویت، هنوز هیچ دولتی نتوانسته این زنان را تحت حمایت‌های بیمه، بازنشستگی و ازکارافتادگی قرار دهد و حتی نامی از آنان در قوانین ذکر نشده است.

هر چند در قانون برنامه‌ی ششم توسعه توانستیم بیمه‌ی زنان خانه‌دارِ با بیش از سه فرزند را به تصویب برسانیم اما سال گذشته، نمایندگان مجلس با پیشنهادم در خصوص اختصاص بودجه‌ مجزا برای بیمه‌ آنان مخالفت کردند.»

***نماینده ادوار مجلس: زنان ابزار کسب رای نیستند

در همین خصوص زهره الهیان نماینده ادوار مجلس و فعال حوزه زنان ، درباره میزان عملی شدن وعده های انتخاباتی دولتها برای زنان گفت: در شرایطی که در حال حاضر دولت حدود ۶ سال از عمر خود را طی می‌کند، بازبینی وعده نشان دهنده میزان تعهد دولت مردان به وعده‌های خود بوده و نوعی گزارش عملکرد دولت محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از وعده های حوزه زنان و خانواده عملی نشده است، اظهار داشت: عملی نشدن این وعده نشان می دهد که برخی از آن ها برای کسب رای بود چراکه تاکنون به جای پرداختن به مسائل اصلی حوزه زنان بیشتر به مسائل حاشیه ای پرداخته شده است.

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: توجه به معیشت و اشتغال زنان، تشکیل وزارت زنان، انتصاب وزیر زن و غیره مواردی بود رئیس جمهور در مناظرات و نطق‌های انتخاباتی خود مطرح کرده بود اما عملی نشد و به نظر می آید که جامعه زنان تنها ابزاری برای کسب رای بوده است.

الهیان با اشاره بر اینکه در طول ۶ سال گذشته دولت می توانست به مسائل اصلی زنان توجه کند، ابراز داشت: معیشت زنان، بیمه زنان سرپرست خانوار و ازدواج دختران جوان ازجمله مهم ترین مسائلی بود که انتظار می‌رفت با توجه به وعده های دولت عملی شود این در حالی است که در حال حاضر حدود ۱۳ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج هستند اما به دلیل نداشتن تسهیلات مناسب برای ازدواج، امکان تشکیل خانواده را ندارند. هرچند که دولت کنونی در زمان انتخابات همواره وعده هایی را برای جوانان و تسهیل ازدواج آن ها مطرح کرده بود.

وی افزود: موضوع سلامت زنان یکی از مواردی است که لازم است دولت در رابطه با آن لایحه ای را ارائه می داد اما شاهد آن نبودیم؛ چرا که در حال حاضر مصرف دخانیات و اعتیاد در میان زنان روند رو به رشدی داشته و سلامت زنان را تهدید می‌کند به همین منظور انتظار می‌رود دولت در عمر باقی‌مانده خود لایحه ای را در حوزه سلامت زنان تنظیم کند.

این فعال حوزه زنان در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از وعده های دولت در حوزه زنان محقق نشده و انتظار می رود حداقل در دو سال باقی مانده این دولت، شاهد عملی شدن برخی از آن ها باشیم.

در طول عمر ۶ ساله دولت تدبیر و امید، بسیاری از وعده های اصلی روحانی در حوزه زنان و خانواده عملی نشد یا آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت. هرچند که در این ایام اقدامات مطلوبی ازجمله لوایح حمایتی از زنان همچون لایحه «صیانت و کرامت بانوان»، لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی، افزایش وام ازدواج، تسهیل شرایط تحصیلی و سلامت بانوان و بیمه زنان سرپرست خانوار دارای بیش از ۳ فرزند عملی و موجب بهبود وضعیت زنان شد اما شعارهای اصلی روحانی که صریحا به آن ها اشاره کرده بود به نقطه مطلوب نرسید و برخی نیر به طور کامل به فراموشی سپرده شد.  

با این حال بسیاری از زنان اقشار مختلف همچنان امیدوار به عملی شدن وعده های رئیس جمهور در عمر باقی مانده دولت تدبیر و امید بوده و به ویژه در انتظار ایجاد اشتغال برای دختران و زنان تحصیل کرده هستند.  منبع:مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات