رفتن به بالا
  • سه‌شنبه - 12 نوامبر 2019 - 12:15
  • کد خبر : ۵۸۳۶
  • چاپ خبر : سرا؛طرحی برای اختلاف!
هدف از طرح مسئله سرا چیست؟!

سرا؛طرحی برای اختلاف!

به گزارش صدای اصلاحات خبر جنجالی این روزها در اردوگاه اصلاح‌طلبان، «طرح سرا» یا همان سامانه رای اصلاحات است، که ظاهراً قرار است گزینش نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس را به آرای عمومی بدنه این جریان سیاسی بسپارد. ***طرح سرا و رای بدنه اصلاحات  آذر منصوری سخنگو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره با این طرح […]

به گزارش صدای اصلاحات خبر جنجالی این روزها در اردوگاه اصلاح‌طلبان، «طرح سرا» یا همان سامانه رای اصلاحات است، که ظاهراً قرار است گزینش نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس را به آرای عمومی بدنه این جریان سیاسی بسپارد.

***طرح سرا و رای بدنه اصلاحات

 آذر منصوری سخنگو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره با این طرح می‌گوید: طرح «سرا» گام بعدی اصلاح‌طلبان به سمت انتخاب دموکراتیک‌تر، شفاف‌تر و کارآتر نامزدهای جبهه‌ اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس و نوعی رای‌سنجی مقدماتی است. 

وی همچنین اظهار کرده است: در «سرا» همه‌ فعالان اصلاح‌طلب کشور با معرفی احزاب و اعضای عضو شورای عالی سیاست‌گذاری در چند لایه به عضویت درمی‌آیند و در یک رای‌سنجی شفاف و دموکراتیک از میان نامزدهای واجد شرایط، فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان را در تهران و مراکز استان‌ها انتخاب می‌کنند.

هرچند که «حمیدرضا جلایی‌پور»  گفته است که کلیات «سرا» با رای سه چهارم اعضای حاضر در شورای عالی سیاست‌کذاری به تصویب رسیده است، ولی این طرح مخالفانی نیز دارد. مخالفانی که هرچند به لحاظ شمار اعضا، احزاب چندان بزرگی نباشند، اما به لحاظ نام و اثرگذاری سیاسی و هدایت افکار عمومی از توان بسیار بالایی برخوردارند. دو حزب کارگزاران سازندگی و اعتماد ملی بزرگترین مخالفان سرا هستند.

 ***حضرتی:«سرا» اختلافات در جریان اصلاحات را تشدید می‌کند

الیاس حضرتی قائم مقام حزب اعتماد ملی ، درباره طرح راه‌اندازی سامانه سرا(سامانه رای سنجی اصلاح‌طلبان) در شورای عالی سیاست‌گذاری این جریان سیاسی، گفت: حزب اعتماد ملی مخالف اجرای این سامانه به شکلی که ارائه شده است.

وی  با بیان اینکه سامانه‌ای که تعبیه شده نارس و ناقص است، ادامه داد: به همین دلیل هم با اجرای آن مخالف هستیم، امیدوارم شورای عالی سیاست‌گذاری در روندی که پیش گرفته تجدید نظر کند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی تصریح کرد: امیدوارم روندی که گاها به شورای سیاست‌گذاری تحمیل می‌شود اصلاح شود که در غیر این صورت برخی اقدامات در این شورا باعث تشدید اختلافات در جریان اصلاحات خواهد شد.

نماینده تهران در مجلس در پاسخ به سئوالی درباره اینکه سخنگوی حزب اعتماد ملی اعلام کرده بود اگر روند فعلی در راه‌اندازی سرا اصلاح نشود این حزب از شورای عالی سیاست‌گذاری خارج خواهد شد، گفت: بنده هفته آینده مصاحبه مطبوعاتی با رسانه‌ها خواهم داشت و درباره این موضوع نیز توضیحاتی ارائه خواهم کرد.

***فائزه هاشمی:امکان  بروزمشکل کاری و درسی برای کسانی که در سامانه ثبت نام می کنند، وجود دارد

«فائزه هاشمی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضوشورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، درباره سامانه سرا (سامانه رأی‌سنجی انتخابات) و انتقادات وارده به این سامانه گفت: ابتدا باید گفت نحوه اجرای این طرح بسیار مهم است که چگونه اجرا می‌شود. در واقع اگر این طرح به شیوه درستی اجرا شود، می‌تواند روند دموکراتیکی را تعریف و یا در تدوین لیست‌های انتخاباتی به نمایش، بگذارد. شوراهای عالی اصلاح‌طلبان که در تهران و استان‌ها شکل گرفته‌اند، قرار است چنین کاری انجام دهند اما سیستم، سیستم دموکراتیکی نیست. برای مثال در آخرین انتخابات که انتخابات شورای شهر بود، عملا اقدام دموکراتیکی صورت نگرفت. از این رو بسیاری از اعتراضات به تهیه لیست‌های انتخاباتی به حق بود.

فائزه هاشمی افزود: در واقع لیست‌های انتخاباتی مهندسی شد. به عبارت دیگر  همان کاری که شورای نگهبان انجام می‌دهد  و با رد صلاحیت‎ها، انتخابات را مهندسی می‌کند، در درون اصلاح‌طلبان نیز صورت گرفت.

او در مورد انتقادات وارده به این طرح نیز ادامه داد: انتقادات اصلی به نحوه اجرای این طرح است. به عبارت دیگر انتقادات به سیستمی که افراد را تایید می‌کند، وارد سامانه و رای‌گیری می‌شوند و در نتیجه وارد مرحله  ثبت نام  به عنوان کاندیدا می‌شوند، وارد است. به نظر می‌رسد این سامانه باید تا حدود زیادی مورد بررسی مجدد قرار گیرد زیرا همه چیز در اختیار اصلاح‌طلبان است. همچنین قابلیت مهندسی‌ کردن برای کسانی که وارد این سامانه برای ثبت‌نام می‌شوند، وجود دارد.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی عنوان کرد: دومین نکته درباره این سامانه، این است که چون سیستم آزاد نداریم، بسیاری‌ تمایل ندارند نامشان به عنوان اصلاح‌طلب ثبت شود چراکه ممکن است در آینده دچار دردسر و یا رد صلاحیت شوند یا اینکه در محیط کار و تحصیل‌شان مشکل ایجاد شود. از این رو شفافیت مدنظر، با شرایطی که در آن همه چیز  امنیتی است، وجود ندارد. طبیعتا همین مسئله مشکلاتی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این مشکلات نیز باید گفت برای مثال برخی افراد به رغم اصلاح‌طلب بودن، تمایل دارند در یک میدان دیگر هم بازی کنند؛ در واقع افرادی با دوچهره متفاوت فعالیت می‌کنند. این افراد ترجیح می‌دهند نامشان در این سامانه به عنوان اصلاح طلب ثبت نشود چون درآن نگاه امنیتی خاصی حاکم است و بسیاری از این افراد نیز شفافیت لازم را در ثبت اطلاعات خود ندارند. بنابراین  ممکن است این سامانه دچار مشکل شود.

فائزه هاشمی با تاکید بر اینکه شاید بسیاری تمایل نداشته باشند به عنوان چهره اصلاحطلب مطرح شوند، گفتایراد دیگر این سامانه که ممکن است تکمیل شده باشد اما بنده از آن مطلع نباشم، راستی‌آزمایی این افراد و انجام این روند به صورت واقعا دموکراتیک است. ایرادی که شاید نتوان کاملا متوجه آن شد. به عبارت دیگر اگر به دسته‌بندی و ملاک‌های موجود در این سامانه که موجب عدم شفافیت بین اصلاح‌طلبان و ایجاد روند غیردموکراتیک می‌شود، توجه نشود می‌تواند سلب اعتماد را به دنبال داشته باشد.

***آغاز شکاف اتفاقی یا برنامه‌ریزی شده

 این سخنان نشان می‌دهد که احزاب همچون کارگزاران، اعتماد ملی و اتحاد ملت که بر سر کنار گذاشتن عارف توافق داشتند در مورد طرح سرا با یکدیگر به اختلاف شدیدی برخورده‌اند که به نظر می‌رسد به سادگی قابل حل نخواهد نبود و همین موضوع از پیچیده شدن معادلات درونی قدرت در اردوگاه اصلاح‌طلبان خبر می‌دهد. اگر  بحث ائتلاف با اعتدالیون و اصولگرایان معتدل که مدتی است، مسکوت مانده است را به این اختلاف جدید بیافزاییم، آنگاه ژرفای اختلاف بیشتر نیز خواهد شد.

آنچه تا پیش از در جبهه اصلاح‌طلبان به عنوان امتیاز اصلی آنان مطرح می‌شد و مورد اعتراف رفیق و رقیب این جریان نیز بود، اتحاد و انسجام درونی تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب بود که حتی تا اندازه‌ای موجب نگرانی جناح مقابل نیز شده بود. اما با پیامدهایی که طرح سرا ایجاد کرده است، اختلاف در میان اصلاح‌طلبان بالا گرفته و در صورت پافشاری بر روی راه‌اندازی این سامانه، ممکن است حتی به جدایی برخی از احزاب از بدنه اصلاحات بیانجامد.

باید دید هدف از اینکه این طرح مطرح شده واقعا به نفع جریان اصلاحات بوده است یا طرحی برای ضربه زدن به این گروه می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات