رفتن به بالا
  • دوشنبه - 20 آوریل 2020 - 21:35
  • کد خبر : ۶۱۸۲
  • چاپ خبر : دولت می خواست  با منت ، دست در جیب مردم ببرد
دکتر رحمت الله حافظی درگفتگوی تفصیلی با صدای اصلاحات

دولت می خواست با منت ، دست در جیب مردم ببرد

صدای اصلاحات – با ورود ویروس کرونا در کشور حرف و حدیث های زیادی در خصوص این ویروس شکل گرفت؛ از پنهانکاری بعضی مسئولان گرفته تا دیر تصمیم گرفتن رئیس جمهور برای مقابله و حالا هم اعلان آمار و ارقامی عجیب و غریب که برای بسیاری از افراد جای سئوال دارد! در همین خصوص با […]

صدای اصلاحات – با ورود ویروس کرونا در کشور حرف و حدیث های زیادی در خصوص این ویروس شکل گرفت؛ از پنهانکاری بعضی مسئولان گرفته تا دیر تصمیم گرفتن رئیس جمهور برای مقابله و حالا هم اعلان آمار و ارقامی عجیب و غریب که برای بسیاری از افراد جای سئوال دارد!
در همین خصوص با جناب آقای دکتررحمت‌الله حافظی ، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، مدیر عامل سابق سازمان تأمین اجتماعی و همچنین عضو سابق شورای شهر تهران در دوره چهارم به گفتگو نشستیم.


در ادامه مشروح این گفتگوی تفصیلی صدای اصلاحات با دکتر حافظی را را می خوانید:


*** خطای بزرگ دولت این بود که ، با تصمیمات مدیریتی کار را دنبال کرد

خبرنگار: آیا دولت برای مدیریت جامعه در مقابله با ویروس کرونا تا به امروز تصمیمات درستی گرفته و درنهایت خوب عمل کرده است یا خیر؟!
ببینید خطای بزرگی که دولت مرتکب آن شد این بود که ، با تصمیمات و مشورت های مدیریتی کار را دنبال کرد، در حالی که این پدیده نیاز به مشورت های تخصصی با کارشناسان خبره این فن داشت .


*** اواسط دی ماه پزشکان ما با پدیده کرونا مواجه شده بودند

حافظی افزود ، از اواسط دی ماه پزشکان متخصصمان با این پدیده مواجه شده بودند ، بطوری که پزشکان بیمارانی را مشاهده می کردند که علائمی شبیه به آنفولانزا دارند ولی آنفولانزا نیست؛ از آن موقع بود که ما بااین مشکل مواجه شدیم و به موازات آن در کشور چین ، این اپیدمی مشاهده می شد و لذا از همان موقع بایستی پیش بینی های لازم را می کردند ولی متاسفانه شاهد بودیم که در اواسط و اواخر بهمن ماه سازمان پدافندغیرعامل اعلان وضعیت سفید می کند.
حافظی اضافه کرد ، روز ۳۰ بهمن ماه بود که وزارت بهداشت اولین اعلام رسمی را در مورد مشاهده دو بیمار با تست مثبت ابراز کرد.

*** آقای رئیس جمهور وجود کرونا را انکار می کردند

این عضو سابق شورای شهرتهران افزود ، طی یک ماه و نیم طبعا می توانستند پیش بینی های لازم را باتوجه به اینکه در کشور چین هم مشاهده شده بود ، داشته باشند که متاسفانه آن زمان را از دست دادند و بعد از آن هم زمانی که مشکل به تدریج در دو شهر اصلی قم و رشت خودش را نشان داد ، دیدیم که دولتمردان خصوصا آقای رئیس جمهور آن را انکار می کردند و می گفتند هیچ مشکلی نیست و از شنبه همه مشاغل می توانند سر کار خود باشند و فعالیت های اقتصادی خودشان را شروع کنند ! ؛ این تصمیمات و نحوه هدایت کشور مبتنی بر مشورت با متخصصین وصاحب نظران نبود .


***دولت می بایست قبل از هرتصمیمی اتاق فکری با متخصصان تشکیل می داد

حافظی افزود ، دولت باید در همان مقطع گروه های تخصصی ، انجمن های علمی تخصصی اپیدمیولوژی ، بیماری های عفونی ، جامعه شناسان ، مردمی شناسان و گروه های اقتصادی را احضار کرده و در اتاق فکری گرد آوری می کردند تا بتوانند پروتکلی ارائه کرده و بر اساس آن کارها دنبال شود که متاسفانه غفلت شد.


***وزارت بهداشت به کارخانه های تولید الکل و ماسک الزام کرد که صد در صد تولیدات خود را به تهران ارسال کنند، در حالی که مجوز صادرات ماسک صادرشده بود!


مدیر عامل سابق سازمان تأمین اجتماعی گفت ، زمانی که اواسط اسفند یا نیمه دوم اسفند ستاد فرماندهی کل قوا مداخلات خودش را شروع کرد با واکنش آقای رئیس جمهور مواجه شد که گفتند هیچ استانداری حق محدود کردن مشاغل را ندارد و بایستی مردم آزاد باشند و قرنطیه معنایی نمی دهد.این درحالی است که حداقل آنانی که دستی بر آتش نظام سلامت دارند ، از اوایل اسفند ماه این هشدار را دادند که موضوع اپیدمی کرونا یک مسئله فرا دستگاهی است و وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند آنرا مدیریت کند و درخواست شد که این موضوع به ستاد فرماندهی کل قوا محول شود که متاسفانه با حدود سه هفته تاخییر این عمل انجام گرفت و حاصل آن هم این بود که در یک مقطعی ، وزارت بهداشت به کارگاه ها و کارخانه های تولید الکل و ماسک مثلا خراسان رضوی الزام کرد که صد در صد تولیدات خود را به تهران ارسال کنند بطوری که حتی در استان اجازه توزیع را نمی دادند ولی از طرف دیگر ما شاهد بودیم که اوایل اسفند ماه وزارت صمت به صادرات ماسک مجوز داده و این محصول به کشور های حاشیه خلیج فارس صادر می شد.
حافظی اضافه کرد ، این از هم گسیختگی و جزایر پراکنده تصمیم گیری خود آسیب های فراوانی را به همراه داشت .
اعضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود ، با مرور سنوات گذشته کشور ، مشاهده می کردیم که معمولا از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه عملا فعالیت های اقتصادی نیمه تعطیل و بعضا به طور کامل تعطیل بودند ؛دولت این فرصت و فرجه حدود تقریبا ۲۰ روزه راداشت و می توانست حدود ۱۰ روز دیگر به آن اضافه کند و از ۱۵ اسفند ماه آن محدودیت هارا اعمال می کرد واگر خیلی جدی به آن نظارت می شد قطعا آسیب های ما چه اقتصادی و چه آسیب های حوزه سلامت بسیار کمتر از این که امروز می بینیم بود .


*** آمار تلفات در جامعه پزشکی ایران به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده در حالی که هیچ کشوری به این آمار نرسیده است!


حافظی گفت ، متاسفانه آمار تلفات در جامعه پزشکی ایران به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده در حالی که هیچ کشوری به نسبت جمعیتی که مبتلا شده بودند وتحت درمان قرارداشتند به این آمار نرسیده است .
اگر دولت از ۱۵ اسفند ماه قرنظینه جدی را اعمال می کرد ،طوری که تردد های درون شهری و برون شهری محدود می شد قطعا ما این آسیب ها را نمی دیدیم.
حافظی اضافه کرد ، ما شاهد آن بودیم که اول فروردین سفرهای نوروزی آغاز شد و چند میلیون خودرو به سفر رفتند و از نقاط آلوده این ویروس را به نقاط پاک کشور منتقل کردند ؛ اینها همه ناشی از عدم تدبیر و به کار نگرفتن نظرات متخصصین در این زمینه بود.


***آماری که توسط مسئولان اعلام می گردد جای تأمل دارد


خبرنگار:به نظر شما آماری که مسئولان در خصوص تلفات و شیوع این بیماری اعلام می کنند با واقعیت ها فاصله ندارد؟!
آماری که توسط مسئولان اعلام می گردد طبعا جای تامل دارد؛ دوستان آمدند و تست مثبت را ملاک قرار دادند در حالی که وزارت بهداشت باید به این سئوال پاسخ بدهد که چه تعداد بیمار مبتلا به کرونا داریم که اصلا به بیمارستان مراجعه نکردند ؟ وزارت بهداشت از این مسئله اطلاعی ندارد . سازمان بهداشت جهانی کرده که ۸۰ در صد از مبتلایان علائم خفیف دارند و در منزل هستند ، وزارت بهداشت اصلا اطلاعاتی از آن ۸۰ در صد ندارد.دوم اینکه آن کسانی که مراجعه کردند برای چند نفر وچند درصدشان تست های مربوطه را انجام دادید؟آمار آن هایی را که بدلیل کمبود امکانات وظرفیت مخصوصا در استانها مداوای سرپایی کردید و بدون گرفتن تست به خانه فرستادید ، چند نفر است؟نکته سوم این است که تستی که دارد انجام می شود طبعا یک حساسیتی دارد که چیزی حدود ۷۵ درصد است یعنی اگر تست ها درست انجام شده باشد که آن هم باز جای ابهام دارد ، ۲۵ درصد از کسانی که مبتلا به کرونا هستند در این تست ها مشخص نمی شوند و لذا این هم از جامعه آماری خارج است.


***در بسیاری از استانها بیمارانی را داشتیم که بعنوان آنفولانزای فصلی و یا ذات الریه به آنها برچسب زده اند که دارای ابهام است


حافظی افزود ، این شائبه هم مطرح شده بود که در بسیاری از استانها بیمارانی را داشتیم که بعنوان آنفولانزای فصلی و یا ذات الریه به آنها برچسب زده اند و اینها مسائلی است که جای ابهام دارد و مواردی است که در آینده گروه های علمی تخصصی می توانند روی آن تحقیقات انجام داده و برای آن مستند سازی کنند تا حداقل یک درس و تجربه ای برای اینده و خطرات پیش رو باشد.


***انتظار داریم اواسط هفته آینده ، افزایش شیوع این بیماری را شاهد باشیم


خبرنگار:باتوجه به اینکه از روزهای اول اردیبهشت شاهد حضور مردم در خیابان ها هستیم و بسیاری از مشاغل دایر شده اند آیا باید منتظر پیک جدید بیماران کرونایی باشیم یا خیر ؟!
حافظی گفت ؛ بطور معمول وقتی آزاد سازی انجام می شود و تماس های فیزیکی بیشتر می شود در ارتباطاتی که در جامعه وجود دارد ، انتظار هست که چیزی حدود ۱۰ روز یا میانگین حدود دوهفته بعد بطور متوسط اثر خودش را نشان دهد که امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد.البته مردم خودشان هم نکات را رعایت می کنند و این خود کمک می کند که ما افزایش بیماران جدیدمان کمتر بشود اما انتظار داریم اواسط هفته آینده بین روزهای شنبه تا دوشنبه ، افزایش شیوع این بیماری را شاهد باشیم که امیدواریم این اتفاق رخ ندهد .


***رئیس جمهور در جلسات به فاصله ۴ متری دونفرکناریش می نشیند اما مردم در مترو و اتوبوس با ازدحام جمعیتی مواجه اند!


حافظی افزود از طرفی آنچیزی که باعث دلخوری جامعه و مردم می شود این است که در جلسه رئیس جمهور در ستاد مبارزه با کرونا که آقای رئیس جمهور حضور دارند ، فاصله ی ایشان با دونفر کناریشان از هر سمت حدود ۴ متر است ولی از آن طرف مترو و اتوبوس هایمان ازدحام شدیدجمعیتی دارند، که این باعث نارحتی مردم است .

***دولت از ترس مشکلات اقتصادی
، « آزادسازی»انجام داده است


این پزشک خطاب به دولت افزود ، شما که فضارا رو به آزادسازی می برید زیرساخت های لازم را در اختیار ندارید ، سیستمی که بتواند پاسخگوی نیاز های جامعه باشد را متاسفانه ندارید ولی به واسطه ترس از مشکلات اقتصادی وضعف دولت در تامین مایحتاج مردم آزادسازی را انجام دادید .


***دولت می خواست با منت ، دست در جیب مردم ببرد


حافظی اضافه کرد ، از سمتی هم منتی بر سر مردم گذاشته می شود که می خواهیم یک میلیون تومان وام بدهیم آن هم ۱۲ درصد ! خب این منتی ندارد ، اگر این وام بلاعوض بود که شایسته تقدیر بود اما این منتی که شما بر سرمردم گذاشتید و می خواستید دست در جیب مردم برده و چیزی حدود بیش ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان سود آن پول را برمی گردانیدو بعد که به واکنش افکار عمومی مواجه می شوید ، آنرا تبدیل به وام قرض الحسنه می کنید و بعد هم طوری عملیات اجرا را اعمال می کنید، که میبینیم متاسفانه مردم را مجبور کردید پشت در دفاتر خدمات پیشخوان ازدحام جمعیت ایجاد کنند !


*** آقایان بدون تعقل و خلق الساعه تصمیم می گیرند


ایشان اضافه کرد ، این ها همه ناشی از روزمرگی و این است که فکر ، اندیشه ای و تعقلی پشت تصمیمات نیست و آقایان خلق الساعه تصمیم می گیرند؛آیا شما می دانید که وقتی می گویید فرد باید سیمکارت به نام خودش باشد تا بتواند وام دریافت کند ، یک خیل عظیمی را از خانه ها خارج می کنید و بیشتر آن ها هم از افراد آسیب پذیر و مسن جامعه هستند که به دنبال اینطور مسائل می روند که واقعا جای بسی تاسف است که تصمیمات بدور از تدبیر و فکر هوشمندی گرفته می شود.


***شخص آقای رئیس جمهور
مسئول است


خبرنگار:در پایان سئوال آخر این است که مسئول این افسارگسیختگی و شیوع این بیماری در کشور ما در وهله اول متوجه چه شخص یا نهادی است؟!
چیزی که در کشور های درگیر این بیماری مشاهده شد کشور هایی موفق بودند که بالاترین مقام اجرایی آن کشور ، یعنی رئیس جمهور به مسئله ورود کرده و باتدبیر و بر اساس نظرات کارشناسی کار را دنبال کرده است و در نهایت این کشور ها موفق تر بوده اند و در مقابل کشور هایی که آمدند و این مسئولیت را به سطوح پایین تر منتقل کردند خسارت های بیشتری را متحمل شدند و لذا انتظار این است که راجع به این موضوع هم شخص آقای رئیس جمهور می بایستی بعنوان بالاترین مقام اجرایی کشور ورود می کرد آن هم با مشورت با کارشناسان خبره و اهل فن .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات