رفتن به بالا
  • شنبه - 21 دسامبر 2019 - 11:55
  • کد خبر : ۶۰۴۴
  • چاپ خبر : «غروب»شهر آفتاب!
شهر آفتاب، نتیجه تلف کردن بیت المال ؛ نمایشگاه کتاب در مصلی برگزار می شود

«غروب»شهر آفتاب!

سه سالی می شود که از افتتاح شهر آفتاب می گذرد؛ پروژه ای غیر کارشناسی که در همان روزهای نخست برای ساخت خود انتقاد های فراوانی را دی پی داشته است. پروژه ای که قرار بود تمامی نمایشگاه های کتاب را در خود جای دهد و قطب اقتصادی برای کشور باشد. حال بعد از گذشت […]

سه سالی می شود که از افتتاح شهر آفتاب می گذرد؛ پروژه ای غیر کارشناسی که در همان روزهای نخست برای ساخت خود انتقاد های فراوانی را دی پی داشته است.

پروژه ای که قرار بود تمامی نمایشگاه های کتاب را در خود جای دهد و قطب اقتصادی برای کشور باشد.

حال بعد از گذشت بیش از سه سال و بانزدیک شدن به موعد برقرای نمایشگاه کتاب تهران خبر از برگزاری این نمایشگاه در مصلای امام خمینی (ره) را مشاهده نمودیم.

***ریسک برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب را نپذیرفتیم

قادر آشنا، مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ،درباره جریان انتخاب مصلا به‌عنوان مکان برگزاری سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران بیان کرد: وظیفه اصلی شورای سیاست‌گذار، برنامه‌ریزی‌ برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و بررسی مسائل کلان مربوط به این رویداد است.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه این رویداد نشان‌دهنده شأن، جایگاه و آبروی فرهنگ و هنر نظام جمهوری اسلامی ایران است، برای تامین رضایت ناشران و مخاطبان به‌دنبال انتخاب بهترین مکان برای برگزاری این رویداد هستیم و در این راستا، نمی‌توانیم ریسک کنیم.
 
وی ادامه داد: در تهران سه مکان یعنی؛ محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، مصلای بزرگ امام‌خمینی(ره) و مجموعه نمایشگاهی «شهرآفتاب» برای برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور وجود دارد. می‌دانیم گزینه نخست به‌دلیل مصوبه شورای شهر، امکان میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران را ندارد. مدیریت دو مجموعه شهر آفتاب و مصلا، برای میزبانی این رویداد با طیب‌خاطر و با همکاری کامل برای برگزاری این رویداد اعلام آمادگی کردند.     
 
مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با استناد به نتایج نظر‌سنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با هدف دریافت دیدگاه گروه‌های مختلف درباره مکان نمایشگاه گفت: براساس نتایج نظر‌سنجی علمی سال گذشته پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، بیش از ۸۵ درصد مخاطبان و ناشران در شرایط کنونی مصلا را برای میزبانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به هر مکان دیگر ترجیح داده‌اند.
 
آشنا درباره تاکید شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در مجموعه شهر آفتاب بیان کرد: دیدگاه اعضا شورای شهر به‌عنوان نمایندگان مردم تهران و همچنین شهرداری تهران قابل احترام است؛ همچنین اینکه برای ساخت مجموعه شهر آفتاب هزینه سنگینی تخصیص داده شد، بی‌تردید باید مورد توجه قرار بگیرد اما با توجه به بازدید کارشناسان از شهر آفتاب و مصلا و همچنین پیش‌بینی فصل بارانی در زمستان سال‌جاری و  بهار سال آینده، عقل سلیم حکم می‌کند نمایشگاه کتاب تهران در فضای مسقف برگزار شود.

وی درباره پاسخ مدیریت شهر آفتاب پیرامون تامین انتظارات معاونت امور فرهنگی گفت: شهر آفتاب پاسخی مبنی بر اینکه برای برگزاری نمایشگاه آمادگی ندارند اعلام نکرده است؛ بلکه با توجه به نظر کارشناسی سه جانبه صنف، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و معاونت امور فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که ایجاد ۱۳۰ هزار متر مربع فضای مسقف در شهر آفتاب شدنی نیست. مدیریت شهر آفتاب انصافا با حسن نیت آمادگی خود را اعلام کرد اما نتوانستیم این ریسک را با توجه به شرایط فعلی شهر آفتاب بپذیریم.    
 
به گفته مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به ۱۳۰ هزار متر مربع فضای مسقف نیاز است. آشنا گفت: اینکه چرا نمایشگاه این حد فربه شده و یا موضوعات دیگر را باید در زمان مقتضی طرح  بررسی کرد؛ در حال حاضر فوریت با انتخاب مکان مناسب برای برگزاری نمایشگاه است.

مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با بیان اینکه امکان جدیدی در شهر آفتاب ایجاد نشده ادامه داد: به‌غیر از سه سوله موجود در شهر آفتاب، امکان جدیدی در این فضا به وجود نیامده است. یکی از اقدامات مدیریت مجموعه شهر آفتاب ساخت یک ساختمان در فاصله ۶۰۰ متری از سوله‌هاست. تلاش دوستان بر این است این ساختمان تا زمان برگزاری نمایشگاه تکمیل شود اما نظر کارشناسان این است که این ساختمان تا فروردین‌‌ماه تکمیل نمی‌‌شود؛ بنابراین نمی‌توان با تردید روی این موضوع سرمایه‌گذرای کنیم.
 
آشنا افزود: هرچند تلاش دوستان در شهرآفتاب قابل تقدیر است اما دغدغه ما به‌عنوان مجری برگزاری نمایشگاه را تامین نمی‌کند؛ به‌عبارت دیگر با وجود ۴۵ هزار متر مربع فضای مسقف آماده در شهر آفتاب، به بیش از ۷۰ هزار متر مربع فضا نیاز است.
 
وی درباره ساختمان جدید شهر آفتاب که در حال ساخت است گفت: امنیت این ساختمان باید از سوی کارشناسان تایید شود. من در این زمینه صاحب‌نظر نیستم؛ بنابراین مسائل مختلف از‌جمله تامین امنیت، حمل و نقل، زیر‌ساخت‌ها مانند پوشش اینترنت و یا سرویس‌های بهداشتی باید کارشناسی شود.

آشنا اظهار کرد: مسأله بعدی این است که دسترسی به مصلا آسان‌تر است؛ هرچند امکان ترافیک سنگین وجود دارد اما شاهد بودیم سال گذشته با برنامه‌ریزی مناسب این مشکل نیز تا حدود زیادی برطرف شد.

وی گفت: جمیع این موارد باعث شد در شورای سیاست‌گذاری به این نتیجه برسیم که مصلا همچنان بهترین مکان برای برگزاری نمایشگاه است.   
 
مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به معضلات حوزه صنعت نشر افزود: ما به‌دنبال ایجاد زمینه‌ای برای آسودگی مردم هستیم. می‌دانید که قیمت کتاب افزایش پیدا کرده است و تصمیمات اشتباه می‌تواند باعث شود فعالان حوزه فرهنگ و ناشران متضرر شوند؛ بنابراین باید تمهیداتی اندیشید. وجود این مشکلات در حوزه نشر، دلیل دیگر برای انتخاب مصلی برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران است.
 
آشنا با اشاره به استقبال کم مردم از دومین سال نمایشگاه به میزبانی  شهر آفتاب گفت: اگر درباره میزان فروش و دیگر مسائل در شهر آفتاب دغدغه نداشته باشیم، قطعا نمایشگاه باید به خارج از تهران منتقل شود اما نمی‌توان میزان فروش ناشران را نادیده گرفت؛ خصوصا در شرایط موجود.

مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران درباره  فهرست توقعات کمیته تعیین محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بیان کرد: نخستین نکته تامین ۱۳۰ هزار متر مربع فضای مسقف است اما همانطور که گفتم نمی‌توان با اطمینان از تکمیل شهر آفتاب طی ۳ ماه آینده صحبت کرد. شاید امکان تامین زیر‌ساخت‌ها مانند سرویس بهداشتی و پوشش اینترنت وجود داشته باشد اما شورای سیاست‌گذرای درباره تامین فضای مسقف مردد است.

-ده ها هزار میلیارد تومان هزینه  از بیت المال برای بوجود آوردن شهرآفتاب چه حاصلی داشت که حال حتی نمی توان یک نمایشگاه در آن برگزار کرد؟
آیا این نشان دهنده یک طرح غیرکارشناسی و تلف کردن بودجه بیت المال نبوده است؟چه کسی باید پاسخگو باشد؟ امیدواریم مسئولین به موضوع ورود ککند و یک بار برای همیشه تکلیف شهرآفتاب را روشن نمایند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

تبلیغات